Aktualności

Instytut Językoznawstwa i Literaturoznawstwa maraton wykładówZ okazji jubileuszu 55-lecia Uniwersytetu w Siedlcach w dniach 9-11 maja 2024 roku odbyło się spektakularne wydarzenie: Maraton 55 Godzin Wykładów. Przez ponad dwie doby w auli im. J. Skolasińskiego można było wysłuchać przedstawicieli wszystkich jednostek naukowych naszego Uniwersytetu, prezentujących swoje badania. Instytut Językoznawstwa i Literaturoznawstwa, który miał swój blok w czwartek od godziny 13:00 do 18:00, reprezentowała grupa koleżanek, które wystąpiły z następującymi wykładami:

 Mgr Maria Długołęcka-Pietrzak - Jak wychować przyszłego studenta, czyli literatura dla dzieci w służbie uniwersytetu

 Dr Ewa Kozak - (Nie)ziemskie uczucie na płaskiej planecie, o miłości w fantastyce

 Dr Natalia Sanżarewska-Chmiel - Postfeminizm we współczesnej literaturze i filmografii młodzieżowej - na wybranych przykładach z kultury amerykańskiej, niemieckiej i japońskiej

 Dr Barbara Stelingowska - Nieznane, zapomniane, zmarginalizowane,  poetki polskie przełomu XIX i XX wieku

 Dr Ewa Dzięcioł - Co warunkuje właściwy rozwój językowy dziecka?

Wszystkie wykłady spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem, a prelegentki w kuluarach odpowiadały na liczne pytania zgromadzonych słuchaczy.

W dniach 22-26 kwietnia dr Agnieszka Kijak odwiedziła Uniwersytet w Innsbrucku. 

W ramach programu Erasmus poprowadziła zajęcia dla studentów slawistyki, którzy wybrali lektorat z języka polskiego. Pierwszy temat stanowiły różnice kulturowe związane z przygotowywaniem i spożywaniem posiłku. W części warsztatowej studenci podzielili się swoimi motywacjami do nauki języka polskiego. Chętnie dyskutowali także o literaturze. W trakcie miniwykładu omówiono zagadnienia językowe, takie jak wyrazy modne czy feminatywy. 

Podczas wymiany międzynarodowej odbyło się także spotkanie z pracownikiem Instytutu Studiów Słowiańskich, panią Iwoną Nagórek.

dr Kijak ze studentami z Insbrucka  studenci pozują do zdjęcia z dr Kijak na tle okna 

W dniach 22-26 kwietnia 2024 r. gościł w naszym Instytucie Dr Charlie Jorge Fernandez z Uniwersytetu Wysp Balearskich (Hiszpania) i poprowadził zajęcia w ramach Programu Erasmus+ ze studentami filologii angielskiej. W swojej pracy naukowej dr Fernandez zajmuje się XVIII-wieczną literaturą brytyjską, w szczególności zaś powieścią gotycką. Niezależnie od przeprowadzenia zajęć badacz spotkał się z Erasmus Team UwS oraz pracownikami Instytutu. Zorganizowaniem pobytu gościa w naszym instytucie zajęła się koordynator ds. współpracy z Uniwersytetem Wysp Balearskich, dr Katarzyna Kozak.

dr Fernandez w sali dydaktycznej prowadzi wykład   dr Frenadez, dr Kozak, dr Colerick pozują przy banerze reklamowym instytutu 

Konkurs wymowy angielskiej plakat
Plakat konkurs na esej
plakat

konferencja Literatura i Prawo IX 2024

konfrencja studencka 2024

Koło Naukowe Polonistów działające w Instytucie Językoznawstwa i Literaturoznawstwa UwS ma zaszczyt i przyjemność zaprosić studentów i doktorantów do wzięcia udziału w krajowej studencko-doktoranckiej konferencji naukowej – Oniryczne labirynty: marzenia senne i wyobraźnia w literaturze, kulturze i języku.
Szczegółowych informacji udzieli Państwu opiekun Koła Naukowego Polonistów, mgr Barbara Bandzarewicz: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
głos studencki
Zapraszamy do współpracy.
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

OFERTA STUDIÓW I I II STOPNIA

 filologia angielska
 FILOLOGIA POLSKA
 LZA
 LOG