Aktualności

Instytut Językoznawstwa i Literaturoznawstwa maraton wykładówZ okazji jubileuszu 55-lecia Uniwersytetu w Siedlcach w dniach 9-11 maja 2024 roku odbyło się spektakularne wydarzenie: Maraton 55 Godzin Wykładów. Przez ponad dwie doby w auli im. J. Skolasińskiego można było wysłuchać przedstawicieli wszystkich jednostek naukowych naszego Uniwersytetu, prezentujących swoje badania. Instytut Językoznawstwa i Literaturoznawstwa, który miał swój blok w czwartek od godziny 13:00 do 18:00, reprezentowała grupa koleżanek, które wystąpiły z następującymi wykładami:

 Mgr Maria Długołęcka-Pietrzak - Jak wychować przyszłego studenta, czyli literatura dla dzieci w służbie uniwersytetu

 Dr Ewa Kozak - (Nie)ziemskie uczucie na płaskiej planecie, o miłości w fantastyce

 Dr Natalia Sanżarewska-Chmiel - Postfeminizm we współczesnej literaturze i filmografii młodzieżowej - na wybranych przykładach z kultury amerykańskiej, niemieckiej i japońskiej

 Dr Barbara Stelingowska - Nieznane, zapomniane, zmarginalizowane,  poetki polskie przełomu XIX i XX wieku

 Dr Ewa Dzięcioł - Co warunkuje właściwy rozwój językowy dziecka?

Wszystkie wykłady spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem, a prelegentki w kuluarach odpowiadały na liczne pytania zgromadzonych słuchaczy.

W dniu 6 maja 2024 roku dr Oksana Blashkiv odwiedziła Instytut Literatury Słowackiej w Słowackiej Akademii Nauk, gdzie przeprowadziła zajęcia o powieści uniwersyteckiej krajów słowiańskich. Wykład wywołał ożywioną dyskusję o twórczości Stanislava Rakúsa, ''Katedrze Paupologii'' Olivera Bakoša, ''Uniwersytecie'' Emana Erdélyi i Marka Vadasa i najnowszej książce Jozefa Puskáša ''Vivat, akademiya, zbohom, Čechov''.

dr Blashkiv pozuje na tle wyświetlanej prezentacji

Studentki III roku Logopedii z audiologią wraz z dr Adrianną Urban-Rafałek w ramach zajęć z Oligofazji odwiedziły siedzibę Fundacji Leny Grochowskiej oraz kawiarnię „toMy” w Siedlcach, która jest miejscem stworzonym przez Fundację Państwa Grochowskich. Jest to miejsce wyjątkowe, które zapewnia szansę na rozwój zawodowy osób z niepełnosprawnością intelektualną. Głównym obszarem działań Fundacji jest wsparcie osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi poprzez włączanie ich do życia zawodowego i społecznego przez różne formy działań i aktywności.
Dziękujemy Fundacji Leny Grochowskiej za możliwość odwiedzin, pyszną kawę oraz cenne doświadczenia.
438160957 974288988031806 2041877639049931194 n  438165555 974288928031812 9001974986225964844 n


Konkurs wymowy angielskiej plakat
Plakat konkurs na esej
plakat

konferencja Literatura i Prawo IX 2024

konfrencja studencka 2024

Koło Naukowe Polonistów działające w Instytucie Językoznawstwa i Literaturoznawstwa UwS ma zaszczyt i przyjemność zaprosić studentów i doktorantów do wzięcia udziału w krajowej studencko-doktoranckiej konferencji naukowej – Oniryczne labirynty: marzenia senne i wyobraźnia w literaturze, kulturze i języku.
Szczegółowych informacji udzieli Państwu opiekun Koła Naukowego Polonistów, mgr Barbara Bandzarewicz: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
głos studencki
Zapraszamy do współpracy.
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

OFERTA STUDIÓW I I II STOPNIA

 filologia angielska
 FILOLOGIA POLSKA
 LZA
 LOG