Studentki III roku Logopedii z audiologią wraz z dr Adrianną Urban-Rafałek w ramach zajęć z Oligofazji odwiedziły siedzibę Fundacji Leny Grochowskiej oraz kawiarnię „toMy” w Siedlcach, która jest miejscem stworzonym przez Fundację Państwa Grochowskich. Jest to miejsce wyjątkowe, które zapewnia szansę na rozwój zawodowy osób z niepełnosprawnością intelektualną. Głównym obszarem działań Fundacji jest wsparcie osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi poprzez włączanie ich do życia zawodowego i społecznego przez różne formy działań i aktywności.
Dziękujemy Fundacji Leny Grochowskiej za możliwość odwiedzin, pyszną kawę oraz cenne doświadczenia.
438160957 974288988031806 2041877639049931194 n  438165555 974288928031812 9001974986225964844 n

Instytut Językoznawstwa i Literaturoznawstwa maraton wykładówZ okazji jubileuszu 55-lecia Uniwersytetu w Siedlcach w dniach 9-11 maja 2024 roku odbyło się spektakularne wydarzenie: Maraton 55 Godzin Wykładów. Przez ponad dwie doby w auli im. J. Skolasińskiego można było wysłuchać przedstawicieli wszystkich jednostek naukowych naszego Uniwersytetu, prezentujących swoje badania. Instytut Językoznawstwa i Literaturoznawstwa, który miał swój blok w czwartek od godziny 13:00 do 18:00, reprezentowała grupa koleżanek, które wystąpiły z następującymi wykładami:

Mgr Maria Długołęcka-Pietrzak - Jak wychować przyszłego studenta, czyli literatura dla dzieci w służbie uniwersytetu

Dr Ewa Kozak - (Nie)ziemskie uczucie na płaskiej planecie, o miłości w fantastyce

Dr Natalia Sanżarewska-Chmiel - Postfeminizm we współczesnej literaturze i filmografii młodzieżowej - na wybranych przykładach z kultury amerykańskiej, niemieckiej i japońskiej

Dr Barbara Stelingowska - Nieznane, zapomniane, zmarginalizowane,  poetki polskie przełomu XIX i XX wieku

Dr Ewa Dzięcioł - Co warunkuje właściwy rozwój językowy dziecka?

Wszystkie wykłady spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem, a prelegentki w kuluarach odpowiadały na liczne pytania zgromadzonych słuchaczy.

W dniach 22-26 kwietnia dr Agnieszka Kijak odwiedziła Uniwersytet w Innsbrucku.

W ramach programu Erasmus poprowadziła zajęcia dla studentów slawistyki, którzy wybrali lektorat z języka polskiego. Pierwszy temat stanowiły różnice kulturowe związane z przygotowywaniem i spożywaniem posiłku. W części warsztatowej studenci podzielili się swoimi motywacjami do nauki języka polskiego. Chętnie dyskutowali także o literaturze. W trakcie miniwykładu omówiono zagadnienia językowe, takie jak wyrazy modne czy feminatywy.

Podczas wymiany międzynarodowej odbyło się także spotkanie z pracownikiem Instytutu Studiów Słowiańskich, panią Iwoną Nagórek.

dr Kijak ze studentami z Insbrucka  studenci pozują do zdjęcia z dr Kijak na tle okna

Konkurs wymowy angielskiej plakat
Plakat konkurs na esej

Szczegółowych informacji udzieli Państwu opiekun Koła Naukowego Polonistów, mgr Barbara Bandzarewicz: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.